Doplňkové tkáňové soli

Domů » Tkáňové (Shüsslerovy, biochemické) soli » Doplňkové tkáňové soli

Soubor doplňkových solí představuje minerální látky kvantitativně méně zastoupené, z nichž některé jsou přítomné jen ve stopovém množství. Používají se jako doplňky k základním tkáňovým solím jako podpora požadovaného efektu.

Kalium Iodatum (Iodium)

jodOdborná literatura uvádí: jód je prvek, který je pro lidský organismus nezbytný. Pomáhá při problémech se štítnou žlázou, které se mohou projevovat tlakem v krku, pocitem knedlíku v krku, otokem, nesnášenlivostí roláků a kravat; při hyperfunkci i hypofunkci štítné žlázy, strumě (i Kali Mur), cystách. Je důležitý pro zdravá prsa a vaječníky, pomáhá při bolestech a fibrocystických změnách prsou (nezhoubné bulky, cysty, zatvrdliny, zduření…), při snížené tvorbě pohlavních hormonů, libida a neplodnosti. Vhodný jako prevence rakoviny prsou, vaječníků a prostaty. Ochrana štítné žlázy při ozáření. Je možné jej užívat při depresivnosti, plačtivosti, sklíčenosti, strachu z vysokých nároků a autorit.

 

Zincum Chloratum (Zincum)

zincOdborná literatura uvádí: z doplňkových solí je nejdůležitější. Jedná se o antioxidant, podporuje imunitu, stimuluje T-lymfocyty, je důležitý při buněčném dělení.
Působí příznivě při oslabené imunitě – chronické virové bradavice, chronické infekce dýchacích cest, astma, přecitlivělost na vůně a ztráta chuti (+ Nat Mur), opakované opary, chronická hepatitida, snížená tvorba protilátek.
Je vhodné při kožních potížích, opakovaných abscesech, akné, špatně se hojících ranách (např. při diabetu), chronických infekcích kůže, při vypadávání vlasů (u překyselených lidí Silicea Nat Phos, bílé lupiny Nat Mur), slabých, lámavých nehtech, nehtech a zubech s bílými fleky (i Calc Phos).
U diabetu I. a II. typu pomáhá snižovat krevní cukr a slouží jako prevence degenerativních změn a neuropatie.
Vhodné při chronických zánětech trávicího traktu, chronických průjmech u dětí, Crohnově chorobě, zánětech střeva, vředové chorobě žaludku, střevních parazitech.
Podpůrně je možné jej užívat při chronických zánětech a degenerativních onemocnění, při zánětu a zvětšení prostaty, zvyšuje potenci; při degenerativních změnách na sítnici, makulární degeneraci, šerosleposti, šedém zákalu, světloplachosti.
Může pomoci i při zpomaleném růstu, osteoporóze, abnormálním cholesterolu a hypofunkci štítné žlázy.

Intenzivní doplňování zinku může způsobit nedostatek mědi.

Cuprum Sulphuricum + Cuprum Metallicum (Cuprum)

cuprOdborná literatura uvádí: antioxidant, pomáhá při chronických zánětech, artritidách, depresi, podporuje ukládání železa. Vhodné při křečích nervového původu (i Mag Phos), epilepsii, neklidných nohou, kolikách u dětí, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě. Posilňuje cévy při cévní nedostatečnosti, ateroskleróze, vysokém cholesterolu, zánětech a riziku trombózy. Podporuje tvorbu hnědého barviva kůže a vlasů, při vitiligu. Je možné jej užít při osteoporóze a zvýšeném histaminu. Nedostatek se projevuje bílým „V“ ve vnitřním koutku oka.

Velké množství zinku v potravě může způsobit nedostatek mědi.

 Selenium Metallicum (Selenium)

selenOdborná literatura uvádí: selen je významný antioxidant, vhodný pro detoxikaci a ochranu jater před obtížně vylučitelnými látkami (např. těžké kovy). Pomáhá při zánětech jater, oslabené imunitě, sklonu k trombózám, herpesu, poruchách látkové výměny. Preventivně a podpůrně při léčbě rakoviny, virových onemocněních, chorobách štítné žlázy, diabetu I. a II. typu.

 

 

Manganum Sulphuricum (Manganum)

mangOdborná literatura uvádí: antioxidant, pomáhá při poruchách koncentrace a motoriky, při mentálním stresu, epilepsii, nedostatečné tvorbě energie, důležitý pro duševní zdraví (počáteční schizofrenie, agresivita, halucinace) a tvorbu energie. Vhodný při diabetu I. a II. typu, ateroskleróze, artróze, revmatoidní artritidě, lámavosti a křehkosti kostí, svalové slabosti, nedostatečném růstu. Podporuje regeneraci chrupavek, vstřebávání železa (i Ferr Phos a Cuprum). Nedostatek se projevuje hnědočerným zabarvením ve vnějších koutcích očí.

 

Chromium Chloratum (Chromium)

chromOdborná literatura uvádí: vhodné při diabetu II. typu, zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Pomáhá při zvýšeném ukládání tuků (i Nat Phos), vysokých triglyceridech, ztučnělých játrech, akné s mastnou pokožkou, žlučových kamenech (i Nat Phos a Nat Sulph), přibírání na váze vlivem stresu. Podporuje regulaci cukru v krvi a omezuje chuť na sladké (i Nat Phos). Nedostatek se projevuje množstvím podkožního tuku, ukládáním tuku kolem víčka a otokem kolem řas na horním víčku.

 

 

Antioxidant

antioxVyvážená směs čtyř antioxidantů – Cuprum + Manganum + Selenium + Zincum, která chrání náš organismus před vznikem volných radikálů. Ze základních solí jsou antioxidanty Kali Phos a Ferr Phos.