zánět vemene

Domů » Questions » zánět vemene

Avatar photoZbyněk Piro asked 3 roky ago
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně zánětu vemene u krávy. Objevil se asi před 14 dny, kráva neměla teplotu, ani teplé či zapálené vemeno. Při dojení se akorát udělal na pleně slizovitý povlak. Vydojoval jsem a dával 2x denně homeo Phytolaca CH 15. Ve vemeni, jedná se o levou polovinu se objevily uzlovité zatvrdliny, jedna zhruba velikosti ořechu, druhá holubího vejce. Po 14 dnech slizovitý povlak zmizel, ale mléko má stále „slanou“ chuž a nesráží se syřidlem. Zkusil jsem také homeo Silicea 9CH, ale bez viditelného účinku. Kráva je asi sedmiletá, čtvrtý měsíc po otelení, 6. týden po odstavu, po 4. teleti, nikdy neměla vážné problémy snad vyjma tichých říjí.

zdraví Zbyněk Piro

1 Answers
Avatar photoJana Ungrová Personál answered 3 roky ago
Dobrý den, pane Piro,
pokud slizovitý povlak zmizel, tak jste podáním Phytolaccy zabránil zánětu rozvoji v bakteriální mastitidu. Bohužel nepíšete, jak vypadá vemeno v současné době. Pokud by zatvrdliny byly ještě patrné, podávala bych Phytolaccu 30CH nabouchanou ve vodě. Do 0,5 l PET láhve s vodou vhodíte 2, 3 kuličky, po rozpuštění intenzívně protřepete. Naberete cca 10 ml stříkačkou a vstříknete krávě do tlamy. Takto optimálně 4-5x denně. Před podáním vždy vodu s lékem protřepejte. Další den si uděláte nový roztok.
Pokud ale už zatvrdliny nejsou viditelné, nemám na základě čeho vybrat lék. Chuť mléka a že se nesráží syřidlem, to bohužel nejsou symptomy, na kterých by bylo možné předpis postavit.
J.U.B.