25. ledna 2015

Přírodní a babské rady při nachlazení a viróze

Domů » Homeopatické články » Přírodní a babské rady při nachlazení a viróze Kategorie: Babské rady

Zákonem schválnosti bývá, že nám dítě onemocní v pátek navečer, kdy po ruce člověk nemá potřebná homeopatika, ani tkáňové soli, homeopat je na chalupě a ve spřátelené lékárně jen mlčky bliká LED dioda bezpečnostního zařízení. Přináším vám proto několik nehomeopatických tipů, které se vám mohou hodit v případě, že vám leží doma marod a prostředky pro pomoc máte omezené.


Horečka

Horečkou rozumíme tělesnou teplotu přesahující 38 °C. A i když to většinou rodiče tak nevnímají, je to v zásadě náš přítel. Jedná se o smysluplnou reakci organismu na vetřelce v našem těle. Omezuje výrazným způsobem množení virů a bakterií a zvyšuje pohyblivost bílých krvinek, které pak snáze s nákazou zatočí.
V neposlední řadě pak donutí dítě ležet, na rozdíl od antipyretik, při kterých vám bude nemocné dítě poměrně čile běhat po bytě, když se mu trošku uleví.

Pokud hodláte horečku nějakým způsobem začít srážet, nejvhodnější je to až ve chvíli, kdy je celé tělo teplé (i dlaně a chodidla). Z dětství si živě pamatuji zábaly do mokrého prostěradla a ze své mysli je jen tak nevytěsním. A určitě nebudu sama. Pro většinu dětí je daleko příjemnější koupel ve vaně. Pozor ale na teplotu vody, měla by být o 1-2 °C chladnější, než je aktuální teplota těla. I když jsou děti vcelku nerozbitné, chladná voda by mohla způsobit šok. Nechejte dítě hrát si ve vaně, jak voda postupně chladne, ochlazuje se i jeho tělo.

Oblíbeným prostředkem je slabě octový zábal na předloktí, holeně a lýtka nebo tzv. octové ponožky. Ocet je kyselina, takže jej nezapomeňte ředit. Dávám cca 1 lžíci na litr vody.

Jestliže má dítě ruce a nohy stále chladné a horečka přesáhla pro vás únosnou mez, můžete zkusit dát chladný obklad do třísel.

Nesrážení horečky má své skalní zastánce i odpůrce. Určitě je při něm třeba brát v úvahu stáří dítěte, chronická onemocnění, vývojové vady apod., zvážit aktuální pro a proti. Pokud horečka několikrát za den prudce poklesne a opět vystoupá, nebo pokud trvá čtvrtý den a není vidět zlepšení, rozhodně se poraďte s lékařem.

Rýma

Mým oblíbeným postupem při začínající rýmě je vkápnout dvakrát denně do nosu kapku citrónu. Dočetla jsem se, že se jedná o starý ruský recept. Nevím, jak v Rusku, ale u nás je to způsob vhodný pouze pro ženy. U dětí to z pochopitelných důvodů nezkoušejte! Znám ale několik mužů, kteří se k aplikaci odhodlali… ovšem pouze jednou. Pokud rýmu chytíte opravdu hned na začátku, kdy začínáte kýchat a svědí vás sliznice, většinou postačí dva, tři dny kapat a onemocnění se nerozvine.

Pokud rýma propukne, je dobré co nejčastěji kapat do nosu Vincentku. Působí blahodárně na sliznice a snižuje jejich otok. Stejný efekt má také mořská voda, ale pokud srovnáte ceny, láhev Vincentky a bralenka (lahvička, do které míchají v lékárně kapky), nebo prázdná lahvička od nosních kapek, vycházejí jednoznačně lépe.

Bolest ucha

Bolesti uší se hlásí nejčastěji během prvních pár hodin po usnutí. Jako první pomoc je dobré kapat po hodině destilát do 40 % – líh, vodku nebo ředěnou slivovici. Případně můžete ustřihnout tenoučký proužek gázy, do alkoholu jej namočit a opatrně vsunout do ucha. Tento postup mě kdysi naučila jedna laskavá lékařka na pohotovosti. Myslím, že od té doby zachránil nejeden bubínek před píchnutím. U nás tedy určitě. Občas, když mi do uší nafouká, neváhám a už stříhám gázu…

Bolest v krku

Počínající bolest v krku většinou spolehlivě zastaví Priessnitzův zábal. Postup je jednoduchý. Složíte si šátek tak, aby jej bylo možné uvázat na krk. Na něj položíte igelitový sáček, na který umístíte kapesník namočený do studené vody. Tento „sendvič“ pak uvážete kolem krku a necháte jej zapařit. Můžete jej vylepšit i namočením kapesníku do studeného šalvějového nálevu.

Výborným kloktadlem je silný nálev řepíku s šalvějovou a heřmánkovou tinkturou (v případě nouze lze použít i silnější nálevy) a propolisem.  U propolisu si předem zjistěte, zda na něj nejste alergičtí. Stačí trošku máznout na ruku. Kloktadlo připravíte tak, že do řepíku přidáváte jednotlivé tinktury podle návodu na lahvičkách (počet kapek na daný objem tekutiny). Kloktat je vhodné co nejčastěji, optimálně po hodině.

Kašel

Asi nejoblíbenějším přípravkem je tymiánový sirup. 1 hrnek vody svaříte s 1 hrnkem cukru krystalu, odstavíte z plotýnky, vsypete sáček tymiánu, který jste zakoupili v místních potravinách, zamícháte a necháte vychladnout. Poté přecedíte a máte výborný sirup na kašel. U starších dětí podávejte po hodině lžičku, u menších od roku věku 3 – 5x denně 1 lžičku. Sirup uchovávejte v lednici. V uzavřené sklenici vydrží i dva měsíce.

Kdo nemá tymián, může zkusit cibulovou šťávu. Tu je možné podat i dětem o něco mladším než 1 rok. Nakrájíte cibuli, zasypete 2 lžícemi cukru a počkáte, až cibule pustí šťávu. Pak přecedíte a po hodině podáváte. U dětí starších než jeden rok je možné místo cukru dát med.

S ošklivým suchým kašlem si výborně poradí olejový zábal. Rostlinný olej zahřejte na příjemnou teplotu. Pozor, nesmí být příliš horký, ať místo kašle neřešíte popáleniny! Namočíte do něj kapesník nebo kousek plátna, staré pleny apod. Položíte na hrudník, zafixujete potravinovou fólií a přetáhnete přes zábal tričko. Olej hrudník krásně prohřeje a hleny uvolní.

U všech výše zmíněných postupů platí stejně jako u horečky, pokud se zdravotní stav nelepší, případně se zhoršuje, vždy vyhledejte lékaře.

Pokud máte svoje oblíbené osvědčené domácí recepty, podělte se o ně s námi v komentářích. 

💡 Články na tomto webu mají informační a vzdělávací charakter, nenahrazují odbornou lékařskou péči.


Jana Ungrová
Jana Ungrová

Homeopatie pro mne není jen efektivní metoda, kterou lze pomoci při nejrůznějších obtížích, ale i životní filosofie a přístup ke světu, který upřednostňuje svobodnou vůli a vlastní zodpovědnost každého z nás.Komentáře

Napsat komentář: