21. května 2013

Homeopatická lékárnička – II. díl (akutní nemoci)

Domů » Homeopatické články » Homeopatická lékárnička – II. díl (akutní nemoci) Kategorie: Homeopatie

Ve druhém díle homeopatické lékárničky bych se ráda věnovala základním lékům, které se vám budou hodit při léčbě nemocí, se kterými se setkáte u svých blízkých a můžete je úspěšně zvládnout v domácím prostředí.


Opět si ale povězme, kdy je určitě vhodné vyhledat lékaře. Tentokrát v případě horeček:

Jinak je ale potřeba zmínit, že horečka není nepřítel, ale smysluplná reakce imunitního systému. Při 39,5°C ztrácí většina virů a bakterií schopnost se množit a hynou. Horečka navíc zvyšuje pohyblivost bílých krvinek, které se pak snáze s vetřelci vypořádají.

A nyní už k jednotlivým lékům.

Homeopatická lékárnička

Arsenicum album

Pociťuje silný neklid a úzkost, má strach ze smrti a stále se něčeho dožaduje. Bolesti jsou pálivé, sekrece štiplavé, rozežírající, hnisavé, zapáchající. Je žíznivý a zimomřivý. Použít jej můžete při zánětech žaludku a střev s vodnatým průjmem a zvracením, při požití zkaženého jídla nebo při rýmě, kdy má pacient odřený nos i horní ret, sekret je velmi pálivý a nemocný vypadá hůř, než na tom ve skutečnosti je.

Belladonna

Vysoká horečka, která náhle vystoupá, nemocný má studené ruce a nohy, blouzní, má halucinace. Trpí velkou přecitlivělostí smyslů, má překrvený obličej a ne příliš hojný pot. Bolesti jsou tepavé, postižená místa až višňově rudá. Hodit se může při prudkých bolestech uší, které se šíří do krku, při bolestech krku, které vyzařují do uší, krční uzliny jsou zvětšené. Také je vhodná při úpalu, úžehu nebo popáleninách.

Bryonia

Je bručoun, který chce být sám a nechce být rušen. Nemoc má pomalý nástup, bolesti se zlepšují odpočinkem a tlakem na bolavé místo, zhoršují se sebemenším pohybem. Při chřipkových stavech vyhledává nehybnost, má žízeň na studené a hořké nápoje. Při zánětech prsů, kdy bolí každý pohyb a prsa jsou bledá, na vodu v koleni, bolestech zad nebo při kašli s bolestmi hrudníku a břicha.

Chamomilla

Je zlostná, vzteklá a snadno vzrušivá. Má silnou přecitlivělost na bolest, která se jí jeví jako nesnesitelná a reakcí na ni je silná podrážděnost. Hodit se vám bude zejména při problematickém prořezávání zoubků, ale i na nesnesitelnou bolest všeho druhu.

Eupatorium

Chřipkový stav, kdy nemocný cítí rozbolavění v kostech, nikoliv ve svalech. Zhoršuje se pohybem. Bolí je, i když si lehce zatlačí na víčka nebo se podívají do strany.

Euphrasia

Je výborný lék na rýmu, kdy dominuje postižení očí. Sekret je hojný, zánětlivý, hustší, nedráždivý. Použít ji můžete při zánětech spojivek, rohovky, duhovky, na záněty očí u novorozenců nebo na hojení po operaci očí.

Gelsemium

Je bez energie, pociťuje slabost, nemá jiskru, je vysílené. Má trému před zkouškou, cítí se paralyzované a neschopné cokoliv udělat. Je bez žízně, nástup onemocnění je pomalý, při horečce se nepotí. Jedná se o obraz klasické chřipky, kdy bolí „celý člověk“. Nemocný pociťuje velkou únavu a nechuť se hýbat. Bolesti jsou spíš plošnější.

Ignatia

Výborný lék při akutním smutku a zármutku při ztrátě někoho blízkého. Dumá, vzdychá, zhoršuje se útěchou. Pomůže při psychogenním kašli, kterému předcházela emočně vypjatá situace nebo smutek. Píchavá bolest v krku, pocit knedlíku v krku, který je často spojen s potlačenou touhou plakat nebo vyjádřit rozhořčení.

Ipeca

Je vhodná při poruchách trávení, nevolnostech se říháním na prázdno, dávením a zvýšeným sliněním. Při kašli, který začíná jako suchý a rychle přechází do produktivního. Kašel vyvolává nauzeu a zvracení. Jazyk je čistý a nepovleklý.

Magnesia phosphorica

Pociťuje spastické, náhlé, nesnesitelné bolesti, s prudkým začátkem a koncem. Zlepšuje se teplem a schoulením do klubíčka. Pomůže při křečích po přílišné svalové námaze, na písařskou křeč, při novorozenecké kolice nebo žlučníkové či ledvinové kolice.

Mercurius solubilis

Je neklidný, nervózní, úzkostný. Má páchnoucí dech, zvýšené slinění, výtoky páchnoucí, dráždivé, žluté až žlutozelené, s příměsí krve. Zhoršuje se v noci. Použijete jej při abscesech, zánětech dutiny ústní, dásní, při bolestech krku, kdy se na mandlích tvoří čepy, pacient má potřebu polykat a bolest pak může vystřelovat do uší.

Nux vomica

Ambiciózní, soutěživý, hádavý, výkonný, pracovitý. Trpí fyzickou i psychickou přecitlivělostí. Má křečovité bolesti, je silně zimomřivý. Je to vynikající lék po opici, kdy urychlí detoxikaci organismu. Při rýmě má vodnatou sekreci a velmi intenzivní kýchání. Využijete jej při poruchách trávení, kdy je břicho nafouklé, projevují se křeče v žaludku, říhání, pálení žáhy. Nebo při zvracení po přejedení nebo nadměrné konzumaci těžkých pokrmů. Pokud jdete na svatební hostinu, tak je skoro nezbytností. 😉

Pulsatilla

Je citlivá, náladová, plachá, přítulná. Trpí pocitem osamělosti a touhou po pozornosti. Snadno se rozpláče. Při nemoci jsou děti ukňourané, popudlivé a chtějí být nošeny. Je bez žízně, výtoky má husté, bíložluté až žluté, zlepšuje se čerstvým vzduchem a projeveným soucitem. Je bez žízně. Při rýmě se ucpaný nos zlepšuje venku, kdy sekret povolí a začne vytékat. Kašel ve spojení s rýmou, ve dne vlhký a produktivní, v noci suchý. Záněty očí s hnisavým, žlutým výtokem, oči bolí, pálí a slzí. Použít ji můžete i při problematické dentici u dětí.

Užití a dávkování

Homeopatika je dobré mít v potenci 15CH, pokud jednotlivé obrazy bezpečně poznáte, tak 30CH. Podáváme jednu kuličku v závislosti na intenzitě obtíží a stavu. U závažnějších problémů po 5, 10, 15 min., po hodině. U méně závažných postačí 3-5x denně. Se zlepšením stavu je vhodné začít prodlužovat interval mezi jednotlivými dávkami.

Popisy u výše uvedených homeopatik jsou zestručněné pro snazší orientaci a hledání. Podrobné symptomatické obrazy najdete v řadě běžně dostupných publikací. Upřednostňujte takové, kde převažuje text nad barevnými obrázky. 😉

Jana Balušíková

Foto: © Flickr ntr23

💡 Články na tomto webu mají informační a vzdělávací charakter, nenahrazují odbornou lékařskou péči.


Jana Ungrová
Jana Ungrová

Homeopatie pro mne není jen efektivní metoda, kterou lze pomoci při nejrůznějších obtížích, ale i životní filosofie a přístup ke světu, který upřednostňuje svobodnou vůli a vlastní zodpovědnost každého z nás.Komentáře

Napsat komentář: