Kousnutí a poštípání hmyzem
Pokud nechcete používat chemické repelenty a nejrůznější odpuzovače, dobrou službu vám prokáže éterický olej Levandule. Má výraznou vůni, takže u nás doma při vyřčení věty: „Ukaž, já ti to namažu levandulí.“ mizí z dosahu nejen hmyz. Pro ochranný účinek ji budete muset při pobytu venku zhruba po hodině znovu aplikovat, protože brzy vyprchá. Pokud podceníte prevenci, potírat můžete i vzniklý štípanec či kousanec, také v kombinaci s homeopatiky.
Když si na vás přece jen nějaký ten hmyzák smlsne, lékem první volby je Ledum 15 nebo 30CH. Kůže v místě bodnutí je bledá a chladná. Ulevují studené obklady. Může se objevit i výraznější otok. Podávejte 1 kuličku cca po hodině a opakujte v závislosti na intenzitě potíží. Pokud se stav zlepšuje, prodlužujte interval mezi jednotlivými dávkami. Ledum je dobré použít také v případě, že jste si právě vytáhli přisáté klíště. Postačí jedna nebo dvě dávky (1 kulička podaná jednou či dvakrát během dne).
Apis 15 nebo 30CH je volbou, pokud se v místě postižení objeví vodnatý načervenalý otok, místo svědí, pálí a ulevují chladné obklady. Typické je bodnutí včelou nebo vosou. Většinou postačí podat 3, 4 dávky cca po 30 min. Jestliže nevíte, zda je poštípaný na bodnutí alergický, nebo začne nepřiměřeně otékat (zejména v oblasti hlavy a krku), objevují se poruchy vědomí či dýchání, volejte neprodleně RZS a Apis podejte v potenci 200CH, případně rozřeďte 30 CH v půllitru vody, intenzivně protřepejte a podávejte po kapkách na jazyk.
Jestliže se na vás slétnou muchničky, nebo i v případě, že kousnutí nebo štípnutí mění barvu do fialova, otok je zatvrdlý, místo vpichu hnisá, případně otékají nejbližší mízní uzliny, použijte Tarentuli cubensis 30CH. Včas podaná vás dokáže nahradit atb léčbu. Podávejte opět podle intenzity potíží, 1 kuličku po 1-2 h, se zlepšením vysazujte. Na místo vpichu můžete aplikovat i Višněvského balzám (višňák) nebo černou mast. Dobrou službu prokáže i potření medem.