4. února 2021

Kontryhel – čarovná ženská bylinka

Domů » Homeopatické články » Kontryhel – čarovná ženská bylinka Kategorie: Bylinky, Homeopatie

Alchemilla vulgaris, lid. husí nožka

Latinské jméno Alchemilla je odvozeno z arabského „alkemelych“, což znamená alchymie. Středověcí alchymisté používali kapky rosy, které se přes noc na listech kontryhelu tvoří, při výrobě kamene mudrců. Říkalo se jim nebeská voda, slza víl nebo voda mudrců.


Tradice a rituály

I podle lidové tradice má tato rosa magické schopnosti, neboť dokáže uchovat ženám věčné mládí. Ovšem jen v tom případě, že ji nasbírá žena sama, za květnového úplňku, zcela nahá i bosá. Kontryhel byl rostlinou Bohyně a ženské síly přírody. Aby se s ní ženy spojily, pily z této bylinky nálev. Další lidová tradice praví, že kdo nosí u sebe tuto rostlinu, získá lásku. V křesťanské tradici byl kontryhel zasvěcen Panně Marii a považovali jej za ochránce žen.

Fytoterapie

Ve fytoterapii se pro léčebné účely používá kvetoucí nať, sbíráme od května do září, ideálně kolem deváté hodiny ranní. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, účinně reguluje gynekologické krvácení, zejména menstruační, a také tlumí bolesti s menstruací spojené. Ovlivňuje příznivě ženskou psychiku a je vhodný při klimakterických obtížích. Zpevňuje podbřišek, což může příznivě ovlivňovat sklony k potratům.  Sedativními účinky prohlubuje spánek, uklidní křečovité bolesti trávícího traktu, působí močopudně. Ve formě sedací koupele jej lze použít pří bílém výtoku, na zanícené hemoroidy, při svědění sliznic v oblasti pánve. Můžete jej užít také jako kloktadlo nebo klyzma při zánětu tlustého střeva, v obou případech použijeme spíše silnější odvar.

Nálev

¼ l vroucí vody nalejte na 2 lžičky sušené byliny a nechejte 15 min. louhovat. Scezené pijte 3x denně.

Odvar

Do 1/4 l vody nasypejte 2 lžičky sušené byliny a přiveďte do varu. Několik minut zvolna vařte a poté sceďte.

Homeopatie

Pro homeopatické zpracování se používá čerstvá, kvetoucí nať, sbíraná nejlépe v září kolem deváté hodiny dopoledne. Tinkturu v potenci D4 je možno kromě gynekologických obtíží použít při zánětech v těle, horečnatých onemocněních následujících po poranění, chudokrevnosti, krvácení v dutině ústní či nervové slabosti.

Dávkování tinktury

Před jídlem 3x denně 7 kapek.

Kontraindikace

Kontryhel není toxický, nejsou známy žádné škodlivé účinky a ani kontraindikace. Při mírném dávkování je vhodný i pro dlouhodobé podávání.

CATTABIANI A. Florarium. 1. vydání. Praha: Volvox Globator, 2006. ISBN 80-7207-595-0

LAVENDEROVÁ S., FRANKLINOVÁ A. Magické rostliny. 1. vydání. Praha: Volvox Globator, 1999. ISBN 80-7207-279-X

RYSTONOVÁ I. Byliny a zvěrokruh. 1. vydání. Praha: Vodnář, 2001. ISBN 80-86226-22-0

PAKOSTOVÁ J. Rostliny v magii. 1. vydání. Praha: Vodnář, 2003. ISBN 80-86226-44-1

JANČA J., ZENTRICH J.A. Herbář léčivých rostlin (2). 1. vydání. Praha: Eminent, 1995. ISBN 80-85876-04-3

💡 Články na tomto webu mají informační a vzdělávací charakter, nenahrazují odbornou lékařskou péči.


Jana Ungrová
Jana Ungrová

Homeopatie pro mne není jen efektivní metoda, kterou lze pomoci při nejrůznějších obtížích, ale i životní filosofie a přístup ke světu, který upřednostňuje svobodnou vůli a vlastní zodpovědnost každého z nás.Komentáře

Napsat komentář: