Kontryhel – čarovná ženská bylinka
Tradice a rituály
I podle lidové tradice má tato rosa magické schopnosti, neboť dokáže uchovat ženám věčné mládí. Ovšem jen v tom případě, že ji nasbírá žena sama, za květnového úplňku, zcela nahá i bosá. Kontryhel byl rostlinou Bohyně a ženské síly přírody. Aby se s ní ženy spojily, pily z této bylinky nálev. Další lidová tradice praví, že kdo nosí u sebe tuto rostlinu, získá lásku. V křesťanské tradici byl kontryhel zasvěcen Panně Marii a považovali jej za ochránce žen.
Fytoterapie
Ve fytoterapii se pro léčebné účely používá kvetoucí nať, sbíráme od května do září, ideálně kolem deváté hodiny ranní. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, účinně reguluje gynekologické krvácení, zejména menstruační, a také tlumí bolesti s menstruací spojené. Ovlivňuje příznivě ženskou psychiku a je vhodný při klimakterických obtížích. Zpevňuje podbřišek, což může příznivě ovlivňovat sklony k potratům. Sedativními účinky prohlubuje spánek, uklidní křečovité bolesti trávícího traktu, působí močopudně. Ve formě sedací koupele jej lze použít pří bílém výtoku, na zanícené hemoroidy, při svědění sliznic v oblasti pánve. Můžete jej užít také jako kloktadlo nebo klyzma při zánětu tlustého střeva, v obou případech použijeme spíše silnější odvar.
Nálev
¼ l vroucí vody nalejte na 2 lžičky sušené byliny a nechejte 15 min. louhovat. Scezené pijte 3x denně.
Odvar
Do 1/4 l vody nasypejte 2 lžičky sušené byliny a přiveďte do varu. Několik minut zvolna vařte a poté sceďte.
Homeopatie
Pro homeopatické zpracování se používá čerstvá, kvetoucí nať, sbíraná nejlépe v září kolem deváté hodiny dopoledne. Tinkturu v potenci D4 je možno kromě gynekologických obtíží použít při zánětech v těle, horečnatých onemocněních následujících po poranění, chudokrevnosti, krvácení v dutině ústní či nervové slabosti.
Dávkování tinktury
Před jídlem 3x denně 7 kapek.
Kontraindikace
Kontryhel není toxický, nejsou známy žádné škodlivé účinky a ani kontraindikace. Při mírném dávkování je vhodný i pro dlouhodobé podávání.

CATTABIANI A. Florarium. 1. vydání. Praha: Volvox Globator, 2006. ISBN 80-7207-595-0
LAVENDEROVÁ S., FRANKLINOVÁ A. Magické rostliny. 1. vydání. Praha: Volvox Globator, 1999. ISBN 80-7207-279-X
RYSTONOVÁ I. Byliny a zvěrokruh. 1. vydání. Praha: Vodnář, 2001. ISBN 80-86226-22-0
PAKOSTOVÁ J. Rostliny v magii. 1. vydání. Praha: Vodnář, 2003. ISBN 80-86226-44-1
JANČA J., ZENTRICH J.A. Herbář léčivých rostlin (2). 1. vydání. Praha: Eminent, 1995. ISBN 80-85876-04-3