19. března 2013

Jarní detoxikace

Domů » Homeopatické články » Jarní detoxikace Kategorie: Homeopatie

Jaro už je přede dveřmi. Po staletí k němu patří nejrůznější očistné rituály, jako jsou půsty, jarní úklid nebo obřadné vynášení smrti a vítání jara.  Toto období je tedy nadmíru vhodné k tomu, abychom si trošku uklidili i sami v sobě. Nabídnu vám několik způsobů, které můžete použít. 


Světelná vizualizace

Jedná se o velmi jednoduchou techniku, která dokáže člověku dobít baterky i po náročnějším dni nebo kdykoliv během dne. Pohodlně si sedněte nebo lehněte, zavřete si oči, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Poté si představte světlo – bílé, zlaté či v barvě, která vám je příjemná. Toto světlo vás obklopuje a prostupuje celým vaším tělem. Můžete si také představit sluneční paprsky nebo světelnou sprchu, která z vás smývá stres a napětí.

Homeopatická léčba

V rámci preventivního jarního úklidu můžete podstoupit tzv. konstituční léčbu, která je zaměřená na podporu vitality člověka, zvýšení jeho obranyschopnosti a celkové energie. Podpoří nejen fyzické tělo, ale také psychiku a mysl.

Homeopaticky je možné také pročistit játra a ledviny. V tomto případě užíváme tzv. jaterní a ledvinové drenážní léky ve velmi nízké potenci, optimálně v D6. Postačí 2x denně 1 granule po dobu 14 dnů. Bohužel v našich lékárnách nebývají dostupné, ale lze je bez problémů objednat v některé ze zahraničních, např. v Heliosu.

Na jaterní drenáž můžete použít kupříkladu Carduus marianus, Chelidonium nebo Taraxacum. K ledvinové se hodí Solidago, Equisetum či Berberis.

Bachovy květové esence

Bezpečným způsobem dokáží harmonizovat negativní emoce. Pomáhají při duševní očistě, harmonickém rozvoji a jejich cílem je větší stabilita osobnosti. Jsou vyrobeny z nejedovatých, planě rostoucích rostlin a stromů, mohou je užívat i těhotné a kojící ženy, i zcela malé děti. Nebudu dnes psát o všech, vybrala jsem ty, které v současné době předepisuji nejčastěji. Užívat je můžete buď akutně – vkápnete 2 kapky (4 kapky u Krizové esence) do sklenice s nápojem a popíjíte. Nebo při dlouhodobějších negativních pocitech je vhodné namíchat si užívací lahvičku a kapat si z ní.

Krizová esence

Jedná se o esenci první pomoci, která je schopná postihnout široké spektrum emocí od hrůzy, paniky, přes hysterii, netrpělivost, nervozitu, šok až po mdloby.

Plané jablko

Je čistící a očistná esence, pomáhá při puntičkářství, přijmout vlastní tělo, při nadměrné posedlosti čistotou, nebo pokud je pozornost kladená na malichernosti.

Jilm

Má pocit, že je toho na něj moc, je zavalen povinností, odpovědností, činností, která je nad jeho síly.

Cesmína

Pomůže s negativními pocity, jako je nenávist, zášť, žárlivost, pomstychtivost nebo touha po odplatě.

Habr

Je vynikající na mentální únavu, na únavu z představy, co musí udělat, při oddalování činnosti a nechuti se pustit do práce.

Dub

Je naopak vytrvalý bojovník, který nedokáže odpočívat a ignoruje potřeby těla. Má pocit, že je nepostradatelný.

Oliva

Je vyčerpaná, ale k únavě důvod. Může jím být náročná práce, studium, těhotenství nebo nemoc.

Bílý kaštan

Dokáže ulevit od nechtěných myšlenek, která nám krouží hlavou a není možné je zastavit ani se jich zbavit. Člověk je pak nesoustředěný z přemíry přemýšlení. Typicky se také vytváří krizové scénáře, a to zejména v noci .

Tkáňové soli

Jedná se o soubor 12 základních minerálních solí, které jsou nezbytné pro život a nacházejí se v tkáních a buňkách lidského organismu. Jsou to sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku. Jejich rovnováha je nezbytná pro udržení zdraví. Získávat bychom je měli přirozeně z potravy, bohužel však často konzumujeme potraviny, které jsou o tyto látky ochuzené. V důsledku toho, i v důsledku zvýšené psychické a fyzické námahy, dochází pak k narušení rovnováhy, což se nakonec projeví zdravotními problémy.

Tkáňové soli nezaměňujme s homeopatií. Vybírají se na základě deficitnosti, proto je i důležité podané množství. Podporují přirozené čistící a regenerační schopnosti těla a poskytují buňkám dobře vstřebatelné živiny.

Natrium sulphuricum

Stahuje vodu z tkání a v ní rozpuštěné toxiny. Má tedy silný detoxikační účinek. Čistí zejména játra, tlusté střevo a lymfu. Ze začátku je vhodné užívat jej ve vyšších dávkách 6 – 10 tablet denně, postupně je možné snížit na 2 x 1 tabletu. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, optimálně čisté vody.

Natrium phosphoricum

Stava, kterou konzumujeme, je většinou kyselinotvorná. Nat phos pomůže při odkyselení organismu a podporuje ledviny. Zde je však důležitá i úprava našeho jídelníčku. Překyselený organismus má problémy s trávením, nadýmáním, projevuje se mastnou kůží, ukládáním tuku, roste druhá brada. Často se objevují nejrůznější mykotické potíže a velká chuť na sladké. Užívání je stejné jako u Nat sulph, dávkách 6 – 10 tablet denně, postupně je možné snížit na 2 x 1 tabletu.

Při jarní očistě, ale i při očistě kdykoliv během roku, by si každý měl zvolit způsob, který je mu nejbližší a který bude vycházet z jeho vnitřního přesvědčení. Bude totiž daleko účinnější. Hlavně ale nezapomínejte, že

„Veselá mysl a srdce pokojné jsou nejlepší lékové pro zdraví.“

Václav Matěj Kramerius

 

Přeji Vám krásné jaro!

Jana Balušíková

Foto:© Flickr Jasmic

💡 Články na tomto webu mají informační a vzdělávací charakter, nenahrazují odbornou lékařskou péči.


Jana Ungrová
Jana Ungrová

Homeopatie pro mne není jen efektivní metoda, kterou lze pomoci při nejrůznějších obtížích, ale i životní filosofie a přístup ke světu, který upřednostňuje svobodnou vůli a vlastní zodpovědnost každého z nás.Komentáře

Napsat komentář: