Co dělat s bolavým ouškem
Optimálně vodka, či naředěná slivovice. Kapejte do bolavého ouška po hodině 1 kapku. Stejně dobře je možné použít i Krizovou esenci (Bachovy květové esence), šťávu z Netřesku střešního nebo Aloe.
Oblast kolem ouška můžete masírovat éterickými oleji Levandulí nebo Tea tree, několikrát denně. Oba mají protizánětlivé působení.
Z tkáňových solí je vhodné užít Ferrum Phosphoricum a Kalium Muriaticum, při první známce infekce podávat 1 tbl. po 30 min. Při horečce nad 39 °C + Kalium Phosphoricum, po 30 min. Se zlepšením stavu postupně prodlužujete intervaly mezi jednotlivými dávkami.
Zánět středouší je možné řešit i akutním homeopatickým lékem. Zmiňme si teď alespoň některé z nich:
- Aconitum – bolest má prudký nástup, stejně tak jako horečka nad 38 °C, dítě se nepotí. Obtížím často předchází nafoukání do uší.
- Belladonna – bolest je prudká, pulsující, horečka nad 38°C, při horečce blouzní, potí se. Bolest může vystřelovat do krku.
- Ferrum phosphoricum – pomalý nástup obtíží, teplota není příliš vysoká. Stav „trošku mě to bolí, trošku mám teplotu“. Výtok může být s kapkami krve.
- Hepar sulphur – píchavá bolest uší, vznětlivost, bolest se zlepšuje teplem a zhoršuje chladem.
- Chamomilla – reakcí na prudkou bolest je vztek, popudlivost, vrtošivost. Bolest je vnímána jako nesnesitelná. Zhoršení večer před půlnocí, zlepšení nošením.
- Kalium bichromicum – bolest ucha ve spojení s rýmou nebo zánětem dutin. Sekret je žlutý, lepkavý, jako Chemopren.
- Lycopodium – problémy začínají na pravé straně, dítě preferuje teplé nápoje, ale může být i bez žízně. Pocit, že jsou uši ucpané. Zhoršení mezi 16 a 20 h.
- Mercurius solubilis – bolest může vystřelovat do úst, zvýšené slinění a zápach z úst. Výtok z uší z příměsí krve, páchne.
- Pulsatilla – ukňouraná, zvýšeně mazlivá, vyžaduje chování. Nemá pocit žízně. Výtoky jsou husté, nažloutlé či žluté.
Vybraný lék podejte v potenci 15 CH, případně 15 CH rozpuštěný a protřepaný ve 2 dcl vody. Pokud jste si lékem zcela jisti, tak i v potenci 30 CH. Dle intenzity potíží, ze začátku po 15 – 30 min. 1 granuli (l lžičku roztoku), se zlepšením postupně prodlužovat interval.
Pokud si nejste výběrem léku jisti nebo nedojde během 24 h ke zlepšení stavu, kontaktujte svého homeopata či lékaře.
Jestliže je Vaše dítě z těch, co mají záněty středouší opakovaně, pak je vhodná celková homeopatická léčba lékem, který Vašemu dítěti vybere homeopat přesně na míru.
Přeji vám barevný podzim bez bolavých oušek.