Bolest kostrče v těhotenství
Jaká je vlastně příčina bolesti?
Páteř jako celek tvoří tři hlavní typy obratlů, krční, hrudní a bederní. Křížová kost a kostrč na konci páteře jsou z několika srostlých obratlů. Silné vazy a svaly okolo páteře stabilizují jednotlivé obratle a pomáhají řídit jejich pohyb. K poranění kostrče může dojít pohmožděním, těžkým pádem, nehodou nebo nečekaným prudkým pohybem. Často dojde ke sklouznutí nebo vytlačení obratlů ze své normální pozice a svaly se stáhnou do křeče, aby zabránily kloubu v jeho dalším pohybu, další dislokaci. Tato křeč je „to“ bolestivé, co pociťujeme a to i proto, že v této oblasti probíhá mnoho nervových zakončení. V této akutní fázi nelze posunuté klouby vrátit do své normální polohy, svalová křeč a bolest by to nedovolila, a proto je nutné nejdříve svaly uvolnit, zbavit bolesti a pak posunuté klouby, obratle vrátit na své původní místo.
A jak si od bolesti ulevit?
Třezalkový olej
Několikrát denně si potírejte postiženou oblast třezalkovým (svatojánským) olejem. Pomůže uvolnit svaly a tím snížit i bolestivost. Olejem můžete opakovaně během dne jemně masírovat i reflexní zónu kostrče, která se nachází na vnitřní hraně chodidel, přibližně pod kotníkem – viz obr.
Homeopatika
Pokud máte doma třezalku v homeopatickém ředění (Hypericum perforatum 15 nebo 30CH), rozpusťte jednu kuličku ve 2
dcl vody a upíjejte během dne. Hypericum je m.j. indikované při prudkých, vystřelujících, bodavých bolestech.
Tkáňové soli
Máte-li k dispozici tkáňové soli, jako první pomoc užijte tzv. horké magnesium. 5 tablet Mag Phos rozpusťte ve sklenici horké vody a vypijte, můžete i několikrát zopakovat, v odstupu 0,5 – 1 h. Mag Phos uvolňuje svaly i nervy. Jedná se o základní sůl na jakoukoliv bolest. Dále pak užívejte Mag Phos po hodině 1 tabletu, se zlepšováním stavu postupně snižujte počet tablet za den. Přidat můžete i Calc Phos, které je vhodné při křečích kosterního svalstva, ve stejném dávkování jako Mag Phos.
Plavání
Jestliže máte možnost navštívit plavecký bazén, optimálně i s vířivkou, určitě to udělejte! Plaváním svaly nenásilně postupně uvolníte a masáž křížové a bederní oblasti tryskami (aspoň hodinu) vaše tělo rovněž velmi ocení. Viditelné výsledky se dostaví už po jedné návštěvě. Vhodné je ale dopřát si bazén i vířivku opakovaně.
Protahování
A na závěr cvik na protažení křížové oblasti, nejlépe dělat ráno ještě v posteli, než vstanete, a večer před usnutím:
Všechny pohyby jsou malé, v rozsahu 2-3 cm a velmi pomalé, jedná se o protahovací cvik. Při pohybu nezvedejte zadeček z podložky, snažte se mít bedra celou dobu na podložce. Cvičení opakujeme střídavě 5x na každou stranu.
Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla mějte na podložce. Lehce zatlačte bedra do podložky a tím dojde k podsazení pánve, nezadržujte dech, dýchejte klidně ve svém tempu. Levou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k pravé patě, a pomalu zpět. Celý pohyb je v rozmezí několika málo centimetrů, pravou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k levé patě a pomalu zpět.
Rychlou úlevu od obtíží a bezproblémový závěr těhotenství vám přejí
Barbara Kubů, Homeopatie – masáže
a
Jana Balušíková, Homeopatická poradna Modrý had
Bezvadné stránky – moc děkuji. Jen mě mrzí, že tento článek o bolesti kostrči na konci těhotenství čtu až teď, když je miminku víc jak půl roku. Celý poslední měsíc těhotenství byl naprosto šílený, nemohla jsem udělat ani krok bez silné bolesti. Fyzioterapeuti mi nabízeli objednací termín za 5 týdnů, všichni se báli na mě šáhnout, aby mi nevyvolali porod – fakt čiré zoufalství. Tak příště už budu vědět… 🙂
Děkuji, Mariano. Článek jsem psala na základě vlastní zkušenosti v závěru třetího těhotenství. Bezkonkurenčně nelepší byla ta vířivka. 😉
Dobrý den, ještě k té bolesti kostrče, vířivka je v těhotenství možná? Domnívala jsem se, že se to nedoporučuje.
Děkuji
Dobrý den, Iveto, pokud je těhotenství fyziologické a bez potíží, není důvod, proč si vířivku přiměřené teploty nedopřát.