31. ledna 2015

Babské rady při průjmu a zvracení

Domů » Homeopatické články » Babské rady při průjmu a zvracení Kategorie: Babské rady

Gastroenteritida, mezi rodiči též známá pod zkratkou SRB, je virové onemocnění, které se projevuje horečkou, zvracením a průjmem. Tipy, jak zvládnout horečku, jsem uvedla v článku o virózách. Dnes bych ráda psala o tom, jak si v domácím prostředí poradit se zvracením a průjmem.

Určitě situaci nepodceňujte u kojenců do půl roku, zejména pokud jsou obtíže doprovázeny horečkou. Kojení nepřerušujte a poraďte se co nejdříve s lékařem. U miminek může dojít velice rychle k odvodnění organismu. Můžete se orientačně přidržet množství mokrých plen, za den by jich mělo být 5-6.


A co u větších dětí?

Při zvracení je dobré pokusit se zklidnit nejprve žaludek. K tomu se výborně hodí ledový černý čaj s troškou Glukopuru nebo ledová cola zbavená bublinek. Postupujte rozvážně. Nejprve podávejte 1 lžičku v intervalu 5 min. a postupně jej zkracujte, až po přibližně hodině zkuste jeden lok. A po pár minutách další. Snažte se proces neuspěchat, protože se může snadno stát, že pracně nalžičkovaná tekutina bude venku a můžete začít znovu.

Při léčbě zažívacích obtíží je důležitá dieta

Domácí jogurt

Litr čerstvého plnotučného mléka zahřejte na 43 °C. Pokud nevlastníte kuchyňský teploměr a měříte prstem, tak je to už hodně teplé mléko. Přidejte 2 lžíce bílého jogurtu, já mám nejraději jogurt řeckého typu. Dobře promíchejte a nalijte do připravených sklenic. Sklenice zašroubujte, naskládejte do utěrkou vystlané mísy a na 6 hodin umístěte do peřin. Výsledkem bude skvělý, hustý jogurt. Pokud máte obavu, že bude příliš kyselý, můžete mléko trošku přisladit. 1 lžíce cukru bohatě stačí. Na dno skleniček je před nalitím jogurtového mléka možné dát trošku marmelády a nechat jogurt zakysat s ní. Takto připravený jogurt vydrží v lednici bez problému i 14 dní.

Jako bonus zácpa

Někdy bývají potíže se stolicí opačného charakteru. Při zácpě je vhodné jíst více ovoce, zeleniny, luštěnin, ovesných vloček, ale také si dát pozor na pitný režim. Dobrým prostředkem je lžíce povidel smíchaná se lžící rozpuštěného másla podaná ráno na lačno.

💡 Články na tomto webu mají informační a vzdělávací charakter, nenahrazují odbornou lékařskou péči.


Jana Ungrová Balušíková
Jana Ungrová Balušíková

Homeopatie pro mne není jen efektivní metoda, kterou lze pomoci při nejrůznějších obtížích, ale i životní filosofie a přístup ke světu, který upřednostňuje svobodnou vůli a vlastní zodpovědnost každého z nás.Komentáře

 1. adriana napsal:

  Dobrý den mám dotaz a když mi jen blinká v noci a jinak je celý den v pohodě a to má jen čajík a pár piškotů včera měl banám a vyblinkal ho :-(moje číslo je 604756077děkuju Pašková

  • Avatar photo Jana Balušíková napsal:

   Dobrý den, paní Pašková,
   piškoty by vysadila, nechejte jen čaj, banán, případně rýži nebo suché brambory. Pokud se bude situace opakovat a dieta během dvou dnů nezabere, poraďte se s pediatrem.

 2. Lenka Antonova napsal:

  Dobrý večer mám takový asi nejspíš neobvyklý dotaz mám dvouletou dcerku v 8 měsících jsem ji dávala propíchnout nausnicky dostala je primo v ordinaci ted jsem ji koupila nové stříbrné ma je nasazené 3 dny včera večer mi začala zvracet a ma teploty nevím jestli to může byt důvod toho ze jsem ji vyměnila nausnicky ouska ale nehnisani ani je nemá nijak zarudlé tak prosím může to byt důvod jejího zvracení a nebo ne potom Adi by to byla nějaká vyroza.Děkuji s pozdravem Antonova Lenka.

  • Avatar photo Jana Ungrová Balušíková napsal:

   Dobrý den, paní Antonová,
   velmi pravděpodobně se jedná o nějakou virózu. Alergie na stříbro by se projevovala spíše zarudnutím, vyrážkou, svěděním, mokváním atp. Zvracení s teplotou je dost nepravděpodobné. Pro klid duše kontaktujte pediatra.

Napsat komentář: